2009. szeptember 20., vasárnap

Varázsdal

Találtam egy varázsdalt, de tényleg az. Véletlenül akadt a fülembe, Palya Bea énekelte, rögtön visszaszerettem bele, és persze el is énekeltem Marcikómnak azon nyomban. Azóta szinte mindennapos vendég nálunk ez a dalocska, ami gyógyírnak is remekül remekelt, ha sírás esete forog fenn. Szinte mindig abbahagyja a fennt említett tevékenységet, mivel erre a dalocskára, mindig figyelnie kell.Sokszor mosolyt csalogat az arcocskájára, szereti a dallamát,a csengő-bongó szavakat.


 Köszönet Weöres Sándornak, és a zenészeknek.


Csiribiri csiribiri zabszalma - négy csillag közt alszom ma.
Csiribiri csiribiri bojtorján lélek lép a lajtorján.
Csiribiri csiribiri szellő-lány - szikrát lobbant, lángot hány.
Csiribiri csiribiri fült katlan - szárnyatlan szállj, sült kappan!
Csiribiri csiribiri lágy paplan - ágyad forró, lázad van.
Csiribiri csiribiri zabszalma - engem hívj ma álmodba.

Közben rátaláltam még egy régi-új kedvencre. Tessék.


A TÜNDÉR


Bóbita Bóbita táncol,
körben az angyalok ülnek,
béka-hadak fuvoláznak,
sáska-hadak hegedülnek.

Bóbita Bóbita játszik,
szárnyat igéz a malacra,
ráül, igér neki csókot,
röpteti és kikacagja.

Bóbita Bóbita épít,
hajnali köd-fal a vára,
termeiben sok a vendég,
törpe-király fia-lánya.

Bóbita Bóbita álmos,
elpihen õszi levélen,
két csiga õrzi az álmát,
szunnyad az ág sürüjében

2009. szeptember 4., péntek

Elfeledett csudaétkeink: A Köles

A minap bukkantam rá,erre a rég elfeledett, de újra felfedezett gabonánkra, amikor a főzelék mellé kerestem valamit ami nem hús. Mi nem vagyunk nagy reform konyhások, de Marcikoma megszületése óta, megtalálnak mindenféle újdonságok, amik egészségesebbé tehetik az életünket. Ez nem csak a mindennapi étkeinkre vonatkozik, hanem a lakás tisztán tartása, és a saját bőrünkre szép mennyiségben elhasznált tisztálkodó szerekre is kiterjed. Erről később.
Szóval Köles. Nagyon megörültem, mikor jobban utánanéztem, mit is tud. Merthogy nagyon sokat, és értékeset tud ez a papagáj eledelként, és újabban köles golyóként ismert növényke. Ez az egyetlen gabona, ami teljes értékű fehérjét tartalmaz, ezenkívül rost tartalma segíti az emésztésünket.. Gluténmentes, ezért liszérzékenyek és kisbabák is fogyaszthatják 5 hónapos kortól, de ha tápszert kapott a baba, még hamarabb is el lehet kezdeni, természetesebb, élőbb táplálék , mint a dobozolt, porított tápszer. Természetesen vízben főzve, hiszen tejet 1 éves korig nem ajánlják. Lúgos kém hatású, a mai táplálkozási szokásaink mellett , igen nagy előny.Rendszeres fogyasztása visszaállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Dohányosok, fogyókúrázók, stresszes életet élők szervezete jócskán elsavasodhat. Könnyen emészthető.Kis mértékben tartalmaz cellulózt, hemicellulózt, pektint, ami helyreállítja a bélműködést. Tartalmaz egy Metionin nevű aminosavat és szilíciumot, mely az immunrendszerünket erősíti. Zsírtartalmaenergiaforrás. Ásványi és nyomelem tartalma igen magas, a kovasav belülről építi-szépíti a csontjainkat, a fogainkat, megelőzi a fogszuvasodást. A hajunknak nagyon jót tesz, ha valakinek hullik a haja kimondottan ajánlott, és körmeink jó állapotát is vigyázza.
Megtalálható benne többek közt, B-1, B-2, E- vitamin, vas, kálcium, kálium ami segíti a kálcium felszívódását, szerves só. A benne található vas és magnézium segíti a sejtek regenerálódását. A foszfor elűzi a fáradságot, megakadályozza a depresszió kialakulását.
Csökkenti a koleszternit, szabályozza a vércukor szintet, gyulladáscsökkentő hatása van, erősíti a látást és késlelteti az öregedést.
Néhány recept:

Köleses szendvicskrém:
Hozzávalók
50 dkg félzsíros tehéntúró, 400 ml kefír, 10dkg köles, só, őrölt köménymag, egy csomó petrezselyem. Elkészítés: Mossuk meg a kölest, és főzzük meg sós vízben, majd hagyjuk kihűlni. A tehéntúrót törjük össze, adjuk hozzá a sót, a petrezselymet, és az őrölt köményt. Ezután adjuk hozzá a kefírt, és a kölest, és alaposan dolgozzuk össze.

Köles-zeller fasírt

7,5 dl főtt kölest, 2,5 dl reszelt zellergumót összekeverünk 1 kis fej apróra vágott vöröshagymával, 2,5 dl őrölt napraforgómaggal és 2-3 cikk fokhagymával. Ízesítjük 1 teáskanál zellersóval és 1 teáskanál zsályával. Fasírtokat formálunk belőle, majd közepesen meleg sütőben 30 percig sütjük.
Gombás kölesfeltét 1 csésze kölest zöldséglében vagy vízben megfőzünk. 2 áztatott, kinyomkodott zsemlét, 1 vöröshagymát, 2 gerezd fokhagymát, sót, borsikafüvet, pirospaprikát adunk hozzá. Reszelt sárgarépát, gombát adhatunk hozzá. Pogácsákat formálunk belőle és olajozott tepsiben kisütjük.

Köles süti
alapja:1 rész köles3 rész víz1 rész méz ,kiegészítők tetszés szerint:szezámmag lenmag aszalt gyümölcsök mogyorófélék, diófélék
 Elkészítése: Kis tepsibe szórjuk a kölest. A meleg vízben feloldott mézzel felöntjük a kölest.Előmelegített sütőben takarék lángon addig sütjük, amíg a vizet fel nem szívja a köles.Ha kihűlt, akkor szeletelhető.


Melegen köleskásaként fogyasztható Én édesítésnek a következő mártást készítettem el:Vízben ázott mazsolát, szezámmagot, lenmagot, hántolt napraforgómagot ,( ha már madárkaja:)), mandulát összeturmixoltam, és mellé ezt tálaltam. Jól megédesítette az amúgy elég natúr kását, mégsem ettünk finomított cukrot.




BABÁKNAK
Aszalt barackos-narancsos köleskása

Hozzávalók (1 babára számolva):1 dl tej1 dl ásványvíz7 csapott ek. kölespehely1 db aszalt sárgabarack2 ek. narancslé, frissen préselve.Felmelegítjük a tejet és a vizet, belekeverjük a kölespelyhet, és néhány percig forraljuk. A sárgabarackot a narancslével pürésítjük (pici babáknak), vagy apró darabokra vágjuk nagyobbaknak és hozzáadjuk a kásához.

Ha nincs kedvünk a főzőcskézéshez, ugorjunk be egy bioboltba, és vegyünk egy zacskó kölesgolyót. Egész nap ehetjük, nem hizlal, és hamar jóllakottság érzetet biztosít – éppen ezért kiváló kiegészítője fogyókúrás étrendünknek.




EGÉSZSÉGÜNKRE!

Éjszakai gondoskodás

A Mamami könyvtára jóvoltából elolvashattam Dr. William Sears könyvét, ami megerősített több mint másfél évtizedes elgondolásomban, miszerint áldásos az, hogy a babámat éjszakára is magam mellett tudhatom. Akkor még 1993-ban, az első fiacskám megszületésekor, nem volt divatban a Kötődő Nevelés névre halgató, a kisbabák, és az anyukák minden igényét kielégítő kisgyermekes életforma. Megszületett a kisbaba, hova került először? A kórházi személyzet kezébe, majd onnan a csecsemőosztálynak nevezett megőrzőbe. Három óránként meg is kaptuk a saját gyerekünket, persze éjjelre nem, mert pihenni kellett. Hazaérve, rögtön el is kezdtük trenírozni az alig néhány napos kisbabaát, hogy csak akkor egyen amikor a nagykönyv engedélyezi, minél többet játszon szépen a kiságyába, hogy anyának legyen ideje, és minél előbb aludja át az éjjszakát, lehetőleg egyedül, külön, segítség nélkül. Ezeket olvastuk, mondták, és akkor még azt hittem, amit a többség mond, biztos az a helyes. Az, hogy eközben hánytorog a lelkem, bizonytalan vagyok, nem eggyezik sehgy sem, az ami bennem van, azzal amit mindenki hajt, nagy feszültségeket okozott. A bizonytalanság nem múlt el, így nevelődött fel a két nagy fiú. Az anyai ösztön, és a hideg ész harca közepedte, hol ennek , hol annak engedelmeskedve. Szerencsére azért elég önfejű voltam, és vagyok ahhoz, hogy olykor szembe menjek a közgondolkodással. A két fiú már nagy, a kötődés közöttünk így is erős, de látom a hiányok okozta károkat, bennük és magamban is. Persze, mindenki a saját életfeladatához választ szülőket és családot magának, így nincs min keseregni, mégis fáj a szívem, hogy nem voltam nekik száz százalékkal. Az akkor elveszett dolgokat nem tudom pótolni, talán ezért is vágtam most bele a nagy kalandba még egyszer...

Szóval Sears doktor. Sosem gondoltam volna, hogy egy gyermekorvos, aki ráadásul pasi is, ilyen szívhezszólóan, nagy hozzáértéssel írjon a gyermeknevelésről az édesanyáknak. De ő, aki ilyen szenvedéllyel neveli immár a nyolcadik gyermekét, és végez kutatásokat a saját " betegei" között, megérdemelne egy "Tiszteletbeli Anya" címet. Számomra ez a könyv nem egyszerű olvasmány, hanem lelki feloldozást jelentett elovasni, rehabilitálta az anyai ösztöneimet, és ezen túl merek bátran azokra hallgatni. Szeretnék kedvcsinálónak megosztani veletek néhány részletet. "Bárcsak végigaludhatnék egy telljes éjjszakát!"- több millió kimerült szülő sóhajt fel így, mert minden éjjel megküzd azzal a problémával, hogyan lássa el szülői feladatait kifogástalanul, amikor a legnagyobb vágya egy kiadós alvás. Rengeteg szülőnek okoz gondot, hogy mást érez belülről, és mást hall a barátoktól, rokonoktól....Had sírja ki magát!...Az első éjjszaka sír a baba egy óra hosszat, a második éjszaka negyvenöt petcet, a harmadik éjszaka harminc percet, a negyediket már át is alussza, hogy ez mekkora rombolást okoz mindkét emberben, arról senki nem beszélt.Az éltebe, az emberekbe vetett bizalom törhetett össze nem egy kicsi gyermek lelkében.

 A kötődő segítő neveléssel két célt érhetnek el a szülők: 1. Megismerik a gyermeküket 2. A kicsi jól fogja érezni magát. Az a kisgyerek aki jól érzi magát, jól viselkedik, és sok örömet szerez szüleinek.
 Alapkövei a következők.
-Tegyünk fogadalmat egymásnak
-Termtsünk nyugodt körülményeket az anyaméhben
-Készüljünk fel magunk is
-Addig szoptassunk, amig el nem választja magát
-Reagáljunk gyorsan, ha sír a baba
-Aludjunk együtt a kicsivel
-Utazzon szoros egységben a család...ez testesíti meg a harmóniát.

 Miért eredményes a kötődő nevelés? Azért, mert figyelembe veszi a gyerek egyéni vérmérsékletét. Az újszülött egy bizonyos igényszintel jön a világra, amellett rendelkezik azzal a képességgel, hogy jelezni tudja kívánságait. Ha a szülők figyelemmel kísérik kisbabaájuk jelzéseit, megtanulják értelmezni azt, és válaszolni is tudnak rájuk. A baba megtanulja, hogyan adjon minél egyszerűbb jeleket, hogy a szülei is minél jobban tudjanak reagálni rájuk. Vagyis a szülő gyerek kapcsolat mindkét résztvevője hozzájárul a másik fél fejlődéséhez... Ezzel szemben az elkülönítő nevelés és a korlátozott válaszok a legrosszabbat hozzák ki mindkét félből. A baba és a szülő is azt tanulja meg, hogy ne bízzon a másikban, és még az is előfordulhat, hogy nem érzékelik egymás jelzéseit. Mit nyer belőle a gyerek? ÖNÉRTÉKELÉS Az a gyerek akit a kötődésre alapozva neveltek, megtanulja, hogy igényeire következetes, és kiszámítható reakciót kap. Megtanul bízni a másikban. A bizalomból származik az az érzés, hogy" különleges vagyok". Ebben gyökerezik gyermekünk önbecsülése, az a tudat, hogy jó úton ját, márpedig ez létszükséglet a személyiség fejlődésében.. MEGHITTSÉG A gyermek a személyekhez való kötődést tanulja meg, nempedig tárgyakhoz kötődik. ..Az ilyen csecsemőből nagy valószínűséggel olyan gyerek lessz, aki tartalmas barátságokat köt, felnőttkorában pedig minden bizonnyal bensőséges kapcsolat fűzi majd élete párjához....

Hogyan szolgálja a csecsemők alvása az életbenmaradásukat? Nem véletlen, hogy másképp alszanak a gyerekek, mint a felnőttek. Az első hónapokban a csecsmőknek létfontosságú igényeik vannak, de korlátozott eszközökkel tudja közölni őket.Képzeljük el, mi lenne, ha a kisbabák is úgy aludnának mint a felnőttek, vagyis több időt töltenének mély, mint könnyű alvással. Ha megéheznének, és enni akarnának, nem ébrednének fel. Ha fáznának, ha eldugulna az orruk és nem kapnának levegőt, nem ébrednének föl. Mélységes meggyőződésem, hogy a csecsemők pont azért alszanak ilyen kezdetleges módon, mert így tudják közölni, mire van szükségük az életben maradáshoz. A felszínes álom nemcsak ezt szolgálja, hanem fejlődésüket is segíti. folyt.köv...